Cross Country

 

Well done to Lucia Cook for placing 6th in the Year 9 Girls category and Kristyna Utikalova placing 30th in the U20 Senior Girls category at the Waikato/BOP Secondary School Cross Country held in Cambridge.

 

School Cross Country video link (courtesy of student Joe Spiers): https://www.youtube.com/watch?v=J78zu37R4Pg

 

BOP Cross Country Championships

We had a team travel to Waipuna Park in Welcome Bay to compete at the BOP Cross Country Championships on Tuesday 23 May 2017.

Results

Placing

Junior Girls – 3km

Time

Placing

Junior Boys – 3km

Time

4th

Lucia Cook

12.17

18th

Salem Broughton

12.16

21st

Sarah Burns

13.37

25th

Sonny Eades

12.32

25th

Ella Tattersall

14.01

27th

Manning Baxter

12.36

26th

Olivia Carr-Manott

14.06

29th

James Kramer-Pickering

12.39

28th

Talia Entwisle

14.42

30th

Matt Larsen

12.39

32nd

Rebecca Chatfield

15.22

34th

Nirai Smart

12.46

 2ND IN 6 MAN TEAM

41st

Jack Kelly

13.05

3RD IN 3 MAN TEAM

 

Placing

Intermediate Girls – 3km

Time

Placing

Intermediate Boys – 4km

Time

5th

Annalise Skipper

12.26

9th

Oscar Bark Riki

15.38

10th

Molly Shivnan

13.21

10th

Sam Sheaff

15.39

11th

Hattie Fraser

13.31

17th

Tanner Baxter

16.04

18th

Lucy Mano

13.56

22nd

Fynn Millar

16.25

22nd

Hannah Albertsma

14.13

44th

Tarras Rall

19.32

25th

Mia Callingham

14.29

45th

Keegan Mitchell

22.16

1ST EQUAL IN 3 MAN TEAM

46th

Shalom Broughton

22.55

1ST IN 6 MAN TEAM

 

Nicholas Talbot – 2km

 

 

 

 

3rd in 3 MAN TEAM

Placing

Senior Girls – 4km

Time

 

9th

Krystina Utikalova

20.18

 

13th

Katrien Slabbynck

21.08

 

14th

Sophia De Simon

21.21

 

15th

Luana Chanton

21.34

 

19th

Hannah Thomas

24.11

 

20th

Hannah Ladstaetter

24.12

 

 

 

 

Mount Maunganui College's 2017 School Cross Country was held on Thursday 18th May. 

School Cross Country Results

Placing

Junior Girls

Time

Placing

Junior Boys

Time

1st

Lucia Cook

12.59

1st

Salem Broughton

12.59

2nd

Sarah Burns

14.05

2nd

Manning Baxter

13.12

3rd

Talia Entwisle

14.24

3rd

James Kramer-Pickering

13.17

4th

Olivia Carr-Manott

14.25

4th

Matt Larsen

13.55

5th

Holly Sheaff

15.27

5th

Dylan Rogers

14.05

6th

Ella Tattersall

15.36

6th

Jack Kelly

14.06

7th

Maia Horlock

15.43

7th

Sonny Eades

14.06

8th

Emma James

15.43

8th

Nirai Smart

14.12

9th

Rebecca Chatfield

15.46

9th

Jahnu Rosemeyer

14.24

10th

Kahlia Cullwick

15.54

10th

Ashton Pearce

14.24

Placing

Intermediate Girls

Time

Placing

Intermediate Boys

Time

1st

Annalise Skipper

13.14

1st

Sam Sheaff

11.57

2nd

Chanelle West

13.20

2nd

Fynn Millar

12.01

3rd

Molly Shivnan

13.44

3rd

Tanner Baxter

12.06

4th

Emsea Akers

14.40

4th

Connor Swanberg

13.24

5th

Lucy Mano

14.50

5th

Tarras Rall

13.40

6th

Mia Callingham

15.10

6th

Nicholas Talbot

13.49

7th

Evie Dobson

15.20

7th

Brody Larsen

14.04

8th

Hannah Albertsma

15.25

8th

Stefan Heuberger

14.10

9th

Hattie Fraser

15.33

9th

Tziyon Graham

14.34

10th

Ella Pollock

15.34

10th

Hunter Calkin

14.44

Placing

Senior Girls

Time

Placing

Senior Boys

Time

1st

Levi Painter

26.27

1st

Oscar Bark Riki

21.04

2nd

Krystina Utikalova

26.45

2nd

Casey Skipper

22.30

3rd

Grace Elisara

27.58

3rd

Finn Petersen

23.05

4th

Megan Davenport

28.12

4th

George Haswell

23.41

5th

Hannah Thomas

30.08

5th

Mitch Cowdrey

24.30

6th

Sophia De Simon

30.09

6th

Alec Day-Garrett

25.21

7th

Luana Chanton

30.18

7th

David Kumprecht

25.23

8th

Katrien Slabbynck

30.18

8th

Keegan Mitchell

25.38

9th

Colleen Fahey

32.19

9th

Darcy Adams

25.47

10th

Hannah Ladstaetter

33.10

10th

Stacey Bark Riki

26.00

 

 

Thursday 18th May 2017

Junior: 13 or under on Jan 1, 2017                               Intermediate: 14 or 15 on Jan 1, 2017                                Senior: 16 or older on Jan 1, 2017

  

1.35PM

Senior runners will be escorted to the start line, given a short briefing and sent on their way.

1.55PM

Junior runners will be escorted to the start line, given a short briefing and sent on their way.

2.05pm

Intermediate runners will be escorted to the start line, given a short briefing and sent on their way.

2.50pm

All students to be seated on the soccer field for prize giving.

 

***************************************************

 

Bay of Plenty Cross Country Championships 2016

At the Bay of Plenty Cross Country event held at Waipuna Park, Welcome Bay. Mount Maunganui College had seventeen students compete.

Outstanding performances came from Tanner Baxter who had a strong run and was in the top 10 for majority of the race placing 12th in the junior boys competition. Hope Preston came in the top 10 for the junior girls finishing 9th. Our best performance of the day came from Sophie Sandford who ran particularly well in the intermediate girl competition placing third and Sam Sheaff placed 9th in the intermediate boys event. Steven Whyte had an outstanding race in the senior boys race placing 5th and Brooke Picken placed 10th in the senior girls race.

All Mount Maunganui College Placings are below.

Junior Girls Junior Boys Intermediate Girls
 9th - Hope Preston 
 13th - Chanelle West 
 16th - Annalise Skipper 
 19th - Lourdes Devine
 23rd - Molly Shivnan 
 26th - Hattie Fraser 
 33rd - Talia Entwisle 

12th - Tanner Baxter 
 23rd - Max Campbell 
 41st - Kaia Dorr 
 42nd - Zac Waltham 

3rd - Sophie Sandford

 

Intermediate Boys Senior Girls Senior Boys
 9th - Sam Sheaff 
 35th - Fynn Millar 
 10th - Brooke Picken

 5th - Steven Whyte 
 12th - Tom Mahaut 


Mount Maunganui College School Cross Country 2016

Mount Maunganui College School Cross Country was held on Thursday 19th May 2016. Students run from Mount Maunganui College along Marine Parade and onto the beach down to Omanu Surf club and finish back at Mount Maunganui College. 

Congradulations to the following students who placed top 10 in their age group. Some of these athletes will now compete at the Bay of Plenty Secondary Scools Cross Country Championships held on Tuesday 24th May at Waipuna Park, Welcome Bay.

Junior Girls Junior Boys Intermediate Girls
  1. Hope Preston 13.35
  2. Chanelle West 14.05
  3. Annalise Skipper 14.28
  4. Lourdes Devine 14.33
  5. Molly Shivnan 14.40
  6. Talia Entwisle 15.17
  7. Lily Roper 15.25
  8. Hattie Fraser 15.38
  9. Bella Akroyd 15.44
  10. Hannah Albertsma 15.46
  1. Tanner Baxter 13.05
  2. Zac Waltham 13.10
  3. Cody Crane 13.39
  4. Max Campbell 13.48
  5. Kaia Dorr 13.53
  6. Liam Adams 14.00
  7. Hunter Calkin 14.12
  8. Kobe Jervis 14.16
  9. James Armstrong 14.17
  10. Bradley Boase 14.25
  1. Sophie Sandford 13.30
  2. Grace Elisara 13.35
  3. Elin Tawharu 14.24
  4. Levi Painter 14.34
  5. Halayna Wagstaff 14.37
  6. Armanii Martelli-Ririnui 14.38
  7. Paula Magiera 14.39
  8. Emsea Akers 15.04
  9. Anna Petersen 15.24
  10. Hayley Thomas 15.39

 

Intermediate Boys Senior Girls Senior Boys
  1. Oscar Bark Riki 11.38
  2. Sam Sheaff 11.47
  3. Fynn Millar 12.11
  4. Jack Power 12.16
  5. Mitch Cowdrey 12.17
  6. George Robins 12.21
  7. Cairo Daisley 12.30
  8. William van der Beek 12.32
  9. Finn Petersen 12.32
  10. Jack Ellis 12.38
  1. Megan Davenport 27.43
  2. Brooke Picken 29.12
  3. Colleen Fahy 31.40
  4. Helena Goldsmith 32.56
  5. MacKenzie Grover 35.07
  6. Courtney Mitchell 36.00
  7. Reanna Flanagan 36.52
  8. Maya Greet 36.53
  9. Antonia Salopiata 40.34
  10. Imogen Rogers 42.13
  1. Steven Whyte 20.21
  2. Tom Mahaut 21.17
  3. Brock Leathem 21.40
  4. Casey Skipper 22.03
  5. Elijah Paama 22.07
  6. Jonas Tawharu 22.59
  7. Sean Plane 23.12
  8. Hamish Goldsworthy 24.26
  9. Brendan Elder 25.05
  10. Justin Pickering